Prevencija

Preventivne brošure

Udruženje policajaca – IPA Hrvatska Sekcija izdala je niz preventivno-edukativnih brošura za roditelje, nastavnike i odgajatelje. Brošura “Droge ovisnost i mladi” sadržava informacije i tekstove vezane uz različite vrste droga i posljedice njihove zlouporabe. Dobro informirani roditelj ili nastavnik može na vrijeme prepoznati problem i pravilno reagirati te na taj način spriječiti da mladenačko eksperimentiranje preraste u cjeloživotni problem.

Brošura “Nasilje i mladi” treba senzibilizirati društvo za ovu temu, služiti kao savjetnik te na pravu adresu uputiti one kojima je pomoć potrebna. Ova brošura najveći fokus stavlja na djecu i mlade koji su žrtve nasilja, ali i na situacije u kojima su oni počinitelji – najčešće u obliku vršnjačkog nasilja – jer je i jednima i drugima potrebna pomoć okoline.

Činjenica je da uporaba Interneta kod djece i mladih, uz pozitivne mogućnosti, nažalost ima i negativne posljedice. Anonimnost koju omogućuje Internet otvara vrata brojnim prevarama, krađama podataka i sl. te neželjenoj, lažnoj i predatorskoj komunikaciji s djecom i mladima. Upravo je zato IPA izdala brošuru “Internet, ovisnost i mladi” kojom upozorava na ovaj problem te nastoji pomoći djeci, roditeljima i nastavnicima kod suočavanja s njime. Osnovni cilj jest naučiti djecu i odrasle kako sigurno koristiti Internet, kako reagirati u slučaju zlouporabe te kako pomoći žrtvama.

Alkoholizam je kod mladih sve češći problem koji društvo rijetko prepoznaje. IPA je pripremila brošuru “Alkohol, ovisnost i mladi” kako bi informirala mlade, ali i njihove roditelje i nastavnike te im pomogla ne samo da problem prepoznaju na vrijeme, nego i da pravilno reagiraju kada se s njime susretnu.

Preuzeto sa stranice Preventivne brošure.