Otvorenje škole 20. listopada 1957.

Već na samom početku svoga rada škola je brojila 1000 učenika u 29 odjeljenja.
Od toga 15 nižih razreda s 538 učenika i 14 viših razreda s 462 učenika.
U prvoj se godini na školi započelo sa svestranim radom na području slobodnih aktivnosti:
Radilo se u više grupa slobodnih aktivnosti od kojih su neke već u prvim godinama svog djelovanja postigle značajne rezultate:

• Dramska grupa
  • Literarna grupa
  • Prirodoslovna grupa koja se dijelila na Grupu mladih biologa i Cvjećarsku grupu
  • Grupa mladih  fizičara, kemičara i matematičara
  • Meteorološka grupa
  • Likovna grupa
  • Modelari
  • Grupa ručnog rada
  • Folklorna grupa – tamburaši, harmonikaši
  • Veliki i Mali zbor škole
  • Ritmička grupa
  • Lutkarska grupa
  • Grupa mladih radioamatera i fotoamatera
  • Skijaška grupa
  • Mladi grafičar
  • Sportske aktivnosti – nogomet, rukomet, odbojka, stolni tenis.
  • Također su formirane grupe za hrvatski, francuski i ruski jezik, kao i za povijest i zemljopis.

Na otvorenju škole, između ostalih, bio je prisutan i gosp. Vjećeslav Holjevac, gradonačelnik Zagreba.

Danas Škola ima 480 učenika u 22 razredna odjela. Sve vrijeme svoga djelovanja ona je žarištem i ishodištem prosvjetnog, kulturnog i odgojnog u četvrti Maksimir.

Posebno valja naglasiti da je Škola pokazala za vrijeme Domovinskog rata pravo humano lice primivši pod svoje okrilje mnoge izbjegle, i to ne samo one iz Hrvatske, već i iz drugih dijelova bivše državne zajednice. Škola je, na sebi primjeren način, dala pun obol obrani i stvaranju suverene Republike Hrvatske.

Danas, Osnovna škola Vladimira Nazora diše punim plućima i plovi punim jedrima. Njezini su djelatnici prihvatili novu paradigmu odgoja i obrazovanja – Hrvatski nacionalni obrazovni standard (HNOS) i implementiraju je u svoj rad. Pritom smo svjesni i ponosni na to da će mnogi, listajući stranice ove monografije, primijetiti da je ”HNOS-a” u ovoj Školi bilo oduvijek.