Turistička zajednica grada Zaprešića organizirala je međunarodni literarni natječaj “Trenutak uspomene” povodom obljetnice rođenja bana Josipa Jelačića, koji je bio veliki zaljubljenik u umjetnost, prvenstveno u pisanje i poeziju. Potaknuti njegovom zbirkom pjesama „Trenutak uspomene“ objavljen je literarni natječaj za najbolju priču ili pjesmu i to na čak šest (6) jezika koliko ih je govorio i sam ban Jelačić: hrvatskom, njemačkom, talijanskom, francuskom, mađarskom i latinskom.

Na natječaj je pristiglo gotovo 300 radova iz više od 120 osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske te Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Slovenije i Mađarske, a povjerenstvo je imalo težak zadatak izabrati najbolje: po pet najboljih radova u kategoriji OŠ 1.-4. razred i SŠ 1.-4. razred za hrvatski jezik te šest radova na hrvatskom jeziku u kategoriji OŠ 5.-8. razred. U kategoriji stranih jezika izabrano je najboljih 6 osnovnoškolskih i 7 srednjoškolskih radova, od toga su 2 rada naših učenika napisana na francuskom jeziku: Filipa Rebelića, učenika 4.c razreda koji je napisao sastavak Mon grand-père i Dore Muraj iz 7.a razreda koja je napisala pjesmu Le moment de bonheur. Nagrade su im uručene na predivnoj ceremoniji u Novim dvorima bana Jelačića u Zaprešiću. Bravo Filipe i Dora, ponosimo se vama! U prilogu pročitajte njihove radove.